Suomalaisen sarjakuvan suurtapahtuma käynnistyi Pariisissa tänään! Peräti 12 sarjakuvataiteilijaa ja muita alan ammattilaisia on mukana Formula Bula -sarjakuvafestivaalilla viikonlopun aikana. FILIstä festivaalille osallistuu Mikaela Wickström.
Ohjelmassa on muun muassa viiden taiteilijan kutsunäyttelyt, masterclass-luentoja, zine-työpaja, konsertti ja uusien sarjakuvaranskannosten signeerauksia. Pariisin tapahtuma on osa suomalaiseen sarjakuvaan keskittyvää hanketta Sarjakuva 2026 – Année de la bande dessinée finlandaise en France. Hankkeen aikana vuoden mittaan suomalaisia sarjakuvataiteilijoita on mukana seitsemällä festivaalilla sekä Suomen Ranskan-instituutissa Pariisissa. Niissä toteutetaan muun muassa kuusi eri näyttelyä, kirjanjulkistamisia, suomalaisen sarjakuvan pop up -kauppa sekä taiteilijaresidenssi. Taiteilijavierailuja on kolmisenkymmentä. Syksyllä Éditions PLG julkaisee Harri Römpötiltä ensimmäisen ranskankielisen tietokirjan suomalaisesta nykysarjakuvasta, Plein les yeux (Silmän täydeltä). Tapahtumissa on jaossa Suomi-kliseitä käsittelevä sarjakuvalehti Palapeli, joka sisältää julkaisuun tilattuja sarjakuvia 13 suomalaistekijältä.
Peräti 40 ranskalaiskustantajaa on julkaissut vuodesta 2001 alkaen noin 130 sarjakuvaromaania ja -novellia noin 60 suomalaistaiteilijalta. Suomalaisessa sarjakuvassa kiinnostavat Ranskassa muun muassa korkeatasoinen ja monipuolinen taiteellinen ilmaisu sekä kyky rikkoa vaivattomasti eri taiteenlajien rajoja.
Hankkeen ideoija ja koordinoiva kuraattori on sarjakuvaneuvos Kirsi Kinnunen suomalaisen sarjakuvan vienninedistämisyhdistys Siksi ry:stä. Hankkeen rahoittajia ovat Koneen säätiö, Suomen kulttuurirahasto, FILI, Frame ja Suomen Ranskan-suurlähetystö.
Sarjakuvalehti Palapeli ranskaksi luettavissa täältä.
